Co załatwia pośrednik nieruchomości i jakie ma obowiązki?

negocjowanie umowy przez agenta nieruchomości

22.09.2023

Co załatwia pośrednik nieruchomości i jakie ma obowiązki?

Pośrednik odgrywa kluczową rolę na rynku nieruchomości, mając wiele zadań, które mają na celu ułatwienie klientom procesów związanych z kupnem, sprzedażą, wynajmem i dzierżawą nieruchomości. Jego zadania są zróżnicowane i wymagają zarówno wiedzy, jak i umiejętności interpersonalnych. Za co jest odpowiedzialny agent nieruchomości?

Za co odpowiada pośrednik nieruchomości?

Obowiązki pośrednika nieruchomości nie należą do najłatwiejszych zadań. Agent musi wykazywać się doskonałymi umiejętnościami negocjacyjnymi oraz dużą odpornością na stres. Jednym z podstawowych zadań tego specjalisty jest prezentacja nieruchomości potencjalnym klientom. Składa się na to wiele działań jak organizacja wizyt, udzielanie szczegółowych informacji na temat oferty oraz oprowadzanie nabywców po obiektach.

Pośrednik nieruchomości jest ekspertem w dziedzinie nieruchomości. Dlatego jego zadaniem jest udzielanie fachowych porad dotyczących wartości lokali, aktualnych trendów rynkowych oraz najlepszych strategii sprzedaży lub zakupu. Klienci oczekują od agenta rzetelnych danych na temat lokalnego rynku, w tym:

  • znajomości cen,
  • dostępności nieruchomości,
  • prognoz dotyczących przyszłych zmian.

Przygotowywanie dokumentów nieruchomości

Wiele osób zastanawia się, za co odpowiada pośrednik nieruchomości. Oprócz wspomnianych wcześniej zadań, po jego stronie jest przygotowanie i negocjowanie umów. Sporządzanie umów kupna-sprzedaży, najmu oraz innych dokumentów administracyjnych to stały element jego pracy. Profesjonalny agent musi zadbać o to, aby umowy były zgodne z przepisami prawa i chroniły interesy klientów.

Osoby korzystające z biura nieruchomości nie muszą się również martwić innymi formalnościami. Agenci sprawdzają księgi wieczyste. Z uwagi na etykę zawodową oraz potencjalne sankcje (odpowiedzialność cywilna) muszą informować swoich klientów na bieżąco o ewentualnych nieprawidłowościach. W przypadku najmu sporządzają protokół wydania nieruchomości, uwzględniając przy tym obecny stan lokalu.

Tworzenie strategii promocji nieruchomości i reklama

Pośrednik nieruchomości opracowuje i wdraża strategie promocji nieruchomości, które mają na celu szybką sprzedaż lub wynajem. Działania te mogą obejmować:

  • sesje zdjęciowe,
  • wirtualne wycieczki,
  • otwarte dni nieruchomości (open house).

Agent musi być w tym kreatywny i elastyczny. Rynek nieustannie się zmienia, a przy tym oczekiwania klientów, dlatego skuteczny marketing jest nieodzowną częścią jego obowiązków. Często wykorzystuje różnorodne narzędzia marketingowe, takie jak:

  • ogłoszenia na portalach nieruchomości,
  • reklamy w mediach społecznościowych,
  • tradycyjne metody (ulotki czy banery).

Mediator to jedna z ról pośrednika nieruchomości

Kolejnym z zadań pośrednika nieruchomości jest rola mediatora. Łączy on sprzedających z kupującymi lub wynajmujących z najemcami. Dodatkowo rozpoznaje potrzeby i oczekiwania obu stron oraz stara się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich uczestników transakcji. Dzięki umiejętnościom mediacyjnym może pomóc w przełamywaniu barier komunikacyjnych i budowaniu zaufania między stronami​.

Agent działa na rzecz znalezienia kompromisu i rozwiązywania sporów w sposób konstruktywny. Umiejętność radzenia sobie z konfliktami jest kluczowa, aby uniknąć eskalacji problemów i zapewnić płynny przebieg transakcji.

Czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Choć korzystanie z usług biura nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami, korzyści, jakie oferują profesjonalni pośrednicy, mogą przeważać nad wydatkami. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z usług agenta:

  • Ekspertyza i znajomość rynku – pracownicy mają wiedzę na temat bieżących zmian na rynku, a także mają umiejętność oceny wartości nieruchomości. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących zakupu lub sprzedaży nieruchomości.
  • Oszczędność czasu – proces transakcji może być czasochłonny i stresujący. Pośrednik zajmuje się wszystkimi aspektami prawno-administracyjnymi, od przygotowania oferty, przez organizację spotkań, aż po negocjacje i finalizację umowy.
  • Skuteczna promocja – biura nieruchomości mają dostęp do zaawansowanych narzędzi oraz szerokiej bazy klientów. Dzięki temu są w stanie skutecznie promować nieruchomości, co zwiększa szanse na szybkie znalezienie odpowiedniego kupca lub najemcy.

Ile wynosi zazwyczaj prowizja biura obracającego nieruchomościami? Wszystko zależy od regionu oraz umowy, jednak widełki wahają się w przedziale 2-4%.

Bibliografia:

  1. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/na-czym-zarabia-posrednik-nieruchomosci/7300/ [dostęp: 23.05.24]

Eksport do portali ogłoszeniowych

IMO oferuje eksport zarówno do płatnych jak i bezpłatnych portali ogłoszeniowych

Loga portali współpracujących z IMO