Jak zostać agentem nieruchomości i na czym polega jego praca?

przygotowanie umowy przez pośrednika nieruchomości

21.03.2024

Jak zostać agentem nieruchomości i na czym polega jego praca?

Agent nieruchomości lub pośrednik to specjalista zajmujący się pośrednictwem w transakcjach dotyczących nieruchomości, takich jak kupno, sprzedaż, wynajem czy dzierżawa. Zawód ten wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa, ekonomii oraz umiejętności interpersonalnych. Współpraca z agentem może istotnie ułatwić procesy związane z nieruchomościami. Jak wygląda praca agenta nieruchomości?

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Aby zostać pośrednikiem w transakcjach nieruchomościami, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim początkujący agent nieruchomości powinien ukończyć odpowiednie kursy. Szkolenia często obejmują szeroki zakres tematyczny, w tym:

 • prawo nieruchomości,
 • ekonomię,
 • techniki sprzedaży.

Do niedawna konieczna była licencja państwowa, jednak obowiązek posiadania został zniesiony w 2014 roku. Dokument potwierdzał kwalifikacje i uprawniał kandydata do wykonywania zawodu. Nie oznacza to jednak, że przyszły pośrednik lub agent nie może wyrobić takiej licencji. Istnieje możliwość uzyskania certyfikacji w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Wówczas agent może posługiwać się poniższymi tytułami:

 • Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami PFRN,
 • Zarządca Nieruchomości PFRN.

To, co warto jeszcze wiedzieć, to fakt, że obecnie nie jest wymagane również wykształcenie wyższe. Do obowiązkowych wymagań należy jednak ubezpieczenie OC.

Jakie umiejętności powinien posiadać agent nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości wymaga pewnych umiejętności miękkich i twardych. Kluczowe znaczenie mają kompetencje komunikacyjne i negocjacyjne, które są niezbędne w codziennych kontaktach z klientami. Początkujący pośrednik musi umieć słuchać, zrozumieć potrzeby swoich klientów oraz negocjować korzystne warunki transakcji.

Kolejnym ważnym aspektem jest znajomość rynku. Przyszły agent musi być na bieżąco z trendami, zmianami cen oraz przepisami prawnymi, które mogą wpływać na branżę. Dzięki temu jest w stanie doradzać swoim klientom i pomagać im podejmować świadome decyzje. Warto, aby kandydat znał również język obcy, a także posiadał prawo jazdy kat. B.

Jak wygląda kariera pośrednika nieruchomości i ile zarabia?

Rozpoczynając karierę w branży nieruchomości, warto być przygotowanym na to, że pierwsze kroki mogą być trudne. Początkujący agenci często zaczynają od pracy w mniejszych agencjach, gdzie zdobywają doświadczenie i nawiązują kontakty. Z czasem, dzięki zdobytemu doświadczeniu i umiejętnościom, mogą awansować na wyższe stanowiska lub zdecydować się na otwarcie własnej działalności.

Kolejną potencjalną ścieżką rozwoju jest wybór specjalizacji. Pośrednik może skoncentrować się na konkretnym segmencie rynku jak nieruchomości:

 • mieszkaniowe,
 • komercyjne,
 • luksusowe,
 • inwestycyjne.

A jak wyglądają zarobki w danym zawodzie?
Widełki wahają się od 5 500 zł brutto do 9 000 zł brutto.

Na czym polega praca agenta nieruchomości?

Praca pośrednika w transakcjach nieruchomościami to przede wszystkim codzienny kontakt z klientami poszukującymi. Do głównych obowiązków należy:

 • prezentacja nieruchomości potencjalnym klientom,
 • organizowanie i przeprowadzanie spotkań,
 • przygotowywanie i negocjowanie umów.

Agent organizuje wizyty, podczas których przedstawia nieruchomości potencjalnym nabywcom lub najemcom. Jego zadaniem jest omówienie wszystkich cech i zalet oferty, odpowiadanie na nurtujące pytania oraz uwzględnienie w transakcjach indywidualnych potrzeb i oczekiwań dwóch stron – właściciela obiektu i osoby zainteresowanej kupnem lub wynajmem.

Ważnym elementem w pracy pośrednika jest przygotowywanie niezbędnych dokumentów związanych z transakcjami nieruchomościowymi, czyli umowy przedwstępne, najmu oraz inne kontrakty. Negocjuje on również warunki, dbając o interesy swoich klientów i zapewniając, że wszystkie strony są zadowolone z ustaleń.

Co jest przydatne w pracy pośrednika nieruchomościami?

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa coraz większą rolę w pracy agenta nieruchomości. Wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi jest istotne, aby przyciągnąć jak największe grono zainteresowanych. Biura nieruchomości coraz częściej stawiają na:

Powyższa technologia pozwala na efektywne zarządzanie ofertami i lepszą prezentację nieruchomości.

Kariera agenta nieruchomości to nie tylko możliwość zarobienia dobrych pieniędzy, ale także satysfakcjonująca praca, która otwiera wiele potencjalnych ścieżek rozwoju. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można stać się cenionym specjalistą w tej branży. Jeśli kandydat interesuje się rynkiem nieruchomości i lubi pracę z ludźmi, to praca pośrednika jest idealnym wyborem.

Bibliografia:

 1. Chrabąszcz K., Pośrednik W Obrocie nieruchomościami Jako Podmiot Rynkowy. Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej W Tarnowie, T. 15, nr 1, marzec 2010, s. 19-30,

Eksport do portali ogłoszeniowych

IMO oferuje eksport zarówno do płatnych jak i bezpłatnych portali ogłoszeniowych

Loga portali współpracujących z IMO