Jak technologia zmienia biura obrotu nieruchomościami?

wirtualny spacer w obrocie nieruchomościami

08.05.2024

Jak technologia zmienia biura obrotu nieruchomościami?

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w niemal każdej branży, a biura obrotu nieruchomościami nie są wyjątkiem. Innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki działają biura nieruchomości, przynosząc korzyści zarówno dla agentów, jak i dla klientów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które zachodzą w tej branży dzięki nowym technologiom.

Wirtualne spacery po nieruchomości i filmy na YouTube

Jednym z największych przełomów w branży nieruchomości jest możliwość przeprowadzenia wirtualnego spaceru po nieruchomości. Dzięki zaawansowanym technologiom 3D, potencjalni nabywcy mogą dokładnie obejrzeć dom czy mieszkanie bez konieczności wychodzenia z domu. Dobrze zrealizowany wirtualny spacer może dać potencjalnemu nabywcy bardzo realistyczne wrażenie przestrzeni i układu nieruchomości, co może znacznie ułatwić mu podjęcie decyzji o zakupie.

Coraz częściej podczas korzystania z wirtualnego spaceru obsługą klienta w imieniu pośrednika zajmuje się wirtualny agent, który korzysta z możliwości jakie daje sztuczna inteligencja. Przygotowuje on informacje na temat nieruchomości, głosowo oraz tekstowo prezentuje nieruchomość i zachęca do nawiązania kontaktu. Dzięki wirtualnemu spacerowi klient nawet o 50% więcej czasu skupia swoją uwagę na ofercie i jest zdecydowanie bardziej skłonny do zadawania pytań.

YouTube stał się również ważnym narzędziem marketingowym dla biur nieruchomości. Filmy prezentujące nieruchomości mogą być łatwo udostępniane i oglądane przez potencjalnych nabywców. Tego rodzaju wizualizacje nieruchomości są szczególnie przydatne dla osób poszukujących nieruchomości z daleka, które nie mogą osobiście odwiedzić każdej lokalizacji.

Rozwój social media i płatnej reklamy

Social media zmieniły sposób, w jaki biura nieruchomości docierają do potencjalnych klientów. Platformy takie jak Facebook, Instagram czy YouTube dają pośrednikom możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów i zbudowania rozpoznawalności marki. Posty zawierające wirtualny spacer po mieszkaniu czy profesjonalne wizualizacje nieruchomości mogą przyciągnąć uwagę znacznie większej liczby osób.

Płatna reklama w mediach społecznościowych pozwala na precyzyjne targetowanie odbiorców, co zwiększa efektywność kampanii marketingowych. Dzięki narzędziom takim jak Facebook Ads czy Google Ads, biura nieruchomości mogą dotrzeć do osób aktywnie poszukujących nowego miejsca do zamieszkania.

Możliwość prezentacji nieruchomości przez komunikator internetowy

Komunikatory internetowe, takie jak Skype, WhatsApp i Google Meet, dają agencji nieruchomości możliwość przeprowadzania wirtualnych prezentacji na żywo. Jest to świetny sposób na zapoznanie potencjalnego nabywcy z nieruchomością i jej otoczeniem oraz udzielenie odpowiedzi na wszelkie pytania.

Tego typu rozwiązania są szczególnie korzystne dla klientów zagranicznych lub tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w spotkaniach osobiście. Prezentacja online pozwala na interaktywną prezentację nieruchomości, co zwiększa szanse na sfinalizowanie transakcji.

Programy CRM dla biur nieruchomości

Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) jest kluczowym elementem pracy każdego biura nieruchomości. Nowoczesne programy dla biur nieruchomości oferują zaawansowane funkcje, które ułatwiają zarządzanie bazą danych klientów, monitorowanie ich preferencji oraz utrzymywanie regularnego kontaktu. Tego typu oprogramowanie pomaga agentom lepiej zrozumieć potrzeby klientów i dostarczać im spersonalizowane oferty.

CRM umożliwia także automatyzację wielu procesów, takich jak eksport ofert do portali ogłoszeniowych, wysyłanie e-maili z nowymi ofertami czy przypomnienia o spotkaniach, co zwiększa efektywność pracy biura nieruchomości.

Podsumowanie

Technologia znacząco zmieniła sposób, w jaki działają biura nieruchomości. Współczesne biuro nieruchomości opiera się na technologii, aby ułatwić i usprawnić proces zakupu i sprzedaży nieruchomości. Agencje korzystają z programów dla biur nieruchomości, wirtualnych spacerów, filmów na YouTube, social mediów, płatnej reklamy i komunikatorów internetowych, aby dotrzeć do szerszego grona klientów, prezentować nieruchomości w bardziej atrakcyjny sposób i zwiększyć swoją efektywność. Biura nieruchomości, które nie nadążają za tymi trendami, mogą szybko zostać w tyle.

Eksport do portali ogłoszeniowych

IMO oferuje eksport zarówno do płatnych jak i bezpłatnych portali ogłoszeniowych

Loga portali współpracujących z IMO