Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu?

przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, wynajmu

15.01.2024

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży lub wynajmu to kluczowy etap, który może znacząco wpłynąć na szybkość i opłacalność transakcji. Odpowiednie działania zwiększają szanse na jej korzystne zamknięcie. Podobnie wygląda kwestia domu, gruntów i lokali użytkowych. Co zrobić, aby sprzedaż nieruchomości przebiegła pomyślnie? Jak zadbać o wystrój?

Przygotowanie domu do sprzedaży wymaga czystości

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży powinno rozpocząć się od gruntownych porządków. Konieczne jest usunięcie wszelkich przedmiotów po poprzednich właścicielach lub najemcach. Potencjalni klienci powinni móc wyobrazić sobie siebie w danej przestrzeni, aby czuć się komfortowo w przyszłym domu lub mieszkaniu. Usunięcie zdjęć, ubrań czy dekoracji, pomoże w stworzeniu bardziej atrakcyjnego wnętrza.

Kolejnym krokiem jest dokładne posprzątanie obiektu. Czyste i schludne wnętrza zawsze robią lepsze wrażenie. Należy szczególnie zadbać o kuchnię, łazienkę oraz wszelkie podłogi. Profesjonalne czyszczenie dywanów, mycie okien oraz usunięcie kurzu z trudno dostępnych miejsc to detale, które mogą znacząco wpłynąć na odbiór nieruchomości.

W przypadku sprzedaży gruntów ważne jest, aby działka była odpowiednio przygotowana. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, uporządkować teren, a także skosić trawę i przyciąć krzewy. Jeżeli na działce znajdują się jakiekolwiek budynki, warto zadbać o ich stan techniczny i wygląd, nawet jeśli są one przeznaczone do rozbiórki. Porządek na działce pomoże potencjalnym nabywcom dostrzec jej potencjał.

Modernizacja i naprawy prowadzą do udanej transakcji

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż lub innego obiektu, warto zająć się drobnymi naprawami. Oto co należy zrobić:

 • zniwelować przeciekające krany,
 • wymienić przepalone żarówki,
 • naprawić uszkodzone drzwi i okna,
 • skontrolować wszystkie instalacje.

W zależności od stanu nieruchomości warto rozważyć przeprowadzenie modernizacji. Malowanie ścian na neutralne kolory, wymiana starych zasłon czy instalacja nowoczesnego oświetlenia znacząco zwiększą wartość obiektu. Można zastanowić się również nad organizacją przestrzeni. Należy zadbać o to, aby wszystkie pomieszczenia były funkcjonalne. Usunięcie zbędnych mebli oraz odpowiednie rozmieszczenie wyposażenia pozwoli na lepsze wykorzystanie metrażu.

Jak przygotować dobry opis oferty do sprzedaży lub wynajmu lokalu?

Opis powinien być rzetelny i wyczerpujący dla potencjalnego klienta. Tytuł oferty ma przyciągać uwagę oraz jasno informować o najważniejszych cechach nieruchomości np.: "Przestronne, trzypokojowe mieszkanie z balkonem w centrum Krakowa" lub "Nowoczesny lokal biurowy w spokojnej dzielnicy Warszawy".

W głównej części opisu warto zamieścić wszystkie istotne informacje. Aby tekst był czytelny, można podzielić go na akapity:

 • Lokalizacja – opis, gdzie znajduje się mieszkanie lub dom, jak wygląda najbliższe otoczenie i jakie udogodnienia znajdują się w pobliżu (szkoły, sklepy, komunikacja miejska, parki).
 • Powierzchnia i układ – dokładna powierzchnia lokalu, ilość pomieszczeń oraz ich funkcje (salon, sypialnie, kuchnia, łazienka). Można wspomnieć o dodatkowych przestrzeniach, takich jak balkon, taras, piwnica czy garaż.
 • Stan techniczny i wyposażenie – aktualny stan techniczny nieruchomości, ewentualne remonty lub modernizacje. Lista dostępnego wyposażenia (meble, sprzęt AGD) i technologii (klimatyzacja, systemy alarmowe).
 • Standard wykończenia – informacje o aranżacji wnętrz i jakości użytych materiałów.
 • Cena i warunki – cena nieruchomości oraz wszelkie dodatkowe koszty (czynsz administracyjny, opłaty za media). W przypadku wynajmu – preferowane warunki umowy (okres wynajmu, kaucja).

Zdjęcia są równie ważnym elementem dobrze przygotowanej oferty, co opis. Powinny być wysokiej jakości, dobrze oświetlone i przedstawiać nieruchomość z różnych perspektyw. Zaleca się zamieszczenie fotografii każdego pomieszczenia, a także widoków z okien i otoczenia budynku. Sesja zdjęciowa może znacząco zwiększyć zainteresowanie wokół oferty.

Według badań dokonanych przez KNN DOMUSS na tarnowskich respondentach – kryteria, które wpływają na atrakcyjność mieszkania, to:

 • lokalizacja (14,9%),
 • stan techniczny (8,6%),
 • sąsiedztwo i otoczenie (6,5%),
 • funkcjonalność (5,8%),
 • koszty utrzymania (5,8%),
 • kondygnacja (5,5%).

Dlatego warto odrestaurować lokal i otoczenie, a także sumiennie pochylić się nad opisem powyższych czynników w ofercie sprzedaży/najmu.

Home staging. Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Home staging to usługa polegająca na profesjonalnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, dzięki szybkiej aranżacji wnętrz. Celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni, która przyciągnie uwagę potencjalnych nabywców. Wiele firm na rynku oferuje taką usługę w swoim mieście. Koszt jest uzależniony od ilości pomieszczeń, metrażu oraz lokalizacji. Konsultacja i stworzenie oferty to ok. 900-1000 zł. Odświeżenie wnętrza zazwyczaj wynosi ok. 2% od ceny nieruchomości. Podstawowe założenia home stagingu to:

 • neutralność kolorów,
 • minimalizm w dodatkach,
 • odpowiednie rozmieszczenie mebli,
 • widoczny porządek,
 • dobre oświetlenie.

Z tej usługi warto skorzystać, jeśli sprzedający lub wynajmujący nie ma czasu na przeprowadzenie zmian w mieszkaniu, domu lub działki.

Bibliografia:

 1. Chrabąszcz K., i Daniel W. Kryteria. Oceny atrakcyjności nieruchomości Zdaniem Tarnowian – Preferencje Potencjalnych nabywców nieruchomości. Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej W Tarnowie, T. 12, nr 1, marzec 2009, s. 49-60

Eksport do portali ogłoszeniowych

IMO oferuje eksport zarówno do płatnych jak i bezpłatnych portali ogłoszeniowych

Loga portali współpracujących z IMO