Czym charakteryzuje się dobry pośrednik nieruchomości?

doświadczony pośrednik w obrocie nieruchomościami

18.11.2023

Czym charakteryzuje się dobry pośrednik nieruchomości?

Rynek nieruchomości jest dynamiczny, co sprawia, że rola pośrednika jest niezwykle ważna. Profesjonalny agent pomaga w zawieraniu transakcji, a także zapewnia bezpieczeństwo prawne. W Polsce rola ta jest szczególnie istotna, z uwagi na zwiększony napływ ofert wynajmu lub sprzedaży. Czym wyróżnia się ceniony pośrednik nieruchomości?

1. Prawo i etyka zawodowa to podstawa

Dobry agent nieruchomości powinien mieć odpowiednie kompetencje zawodowe i doświadczenie. Chociaż w 2014 roku zniesiono konieczność posiadania licencji, to warto, aby pośrednik czynnie uczestniczył w szkoleniach i kursach. Edukacja umożliwia zdobywanie szerokiej wiedzy z zakresu:

 • prawa,
 • ekonomii,
 • gospodarki,
 • geografii i demografii kraju.

Znajomość prawa jest niezbędna, aby prawidłowo przeprowadzać transakcje w branży nieruchomości. Prawdziwy specjalista powinien być na bieżąco ze zmianami w przepisach oraz potrafić wyjaśnić klientom zawiłości prawne związane z zakupem, sprzedażą czy wynajmem nieruchomości. Wiedza na temat procedur administracyjnych również odgrywa kluczową rolę. Profesjonalizm i etyka zawodowa tak samo są niezbędne dla zapewnienia transparentności w każdej transakcji. Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi działać zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi.

2. Konkretna specjalizacja i znajomość rynku lokalnego

Specjalizacja w określonym typie nieruchomości np. lokalach mieszkalnych czy działkach rolniczych pozwala na zbudowanie reputacji jako ekspert w danej niszy. Dzięki temu agent może lepiej doradzać swoim klientom, oferując im precyzyjnie dobrane nieruchomości, które odpowiadają ich potrzebom. Dogłębna znajomość lokalnego rynku również jest nieoceniona. Specjalista od nieruchomości musi znać nie tylko aktualne ceny, ale także:

 • specyfikę danej okolicy,
 • infrastrukturę,
 • poziom bezpieczeństwa,
 • potencjalne problemy.

Dodatkowo wiedza na temat aktualnych trendów rynkowych, takich jak historyczne ceny, średni czas sprzedaży nieruchomości, czy plany przyszłych inwestycji, pozwala na udzielanie klientom rzetelnych porad oraz podejmowanie trafnych decyzji​.

3. Organizacja czasu i znajomość technologii

Efektywne zarządzanie czasem jest kluczowe w pracy specjalisty pośredniczącego w transakcjach nieruchomościami, który często pracuje w nienormowanych godzinach i jest wynagradzany na podstawie uzyskanych prowizji. Organizacja zadań i terminów umożliwia skuteczne pozyskiwanie i obsługę klientów.

To, co wpływa korzystnie na zoptymalizowany czas pracy i ułatwia zarządzanie informacjami, to wszelkie systemy i oprogramowania. Warto, aby pracownik biura nieruchomości umiał korzystać z systemu CRM dla biur nieruchomości (Customer Relationship Management), a także mediów społecznościowych.

4. Kreatywność w reklamie i marketingu

Dobry pośrednik jest na bieżąco z najnowszymi trendami marketingowymi. Obejmuje to znajomość narzędzi internetowych, umiejętność tworzenia atrakcyjnych ogłoszeń i fotografii nieruchomości, a także korzystanie z zaawansowanych technologii, takich jak drony do zdjęć "z lotu ptaka".

Tworzenie angażujących i przekonujących opisów nieruchomości to coś, co przyciąga klientów z branży, dlatego specjalista powinien wiedzieć, jak stworzyć opis, którzy zwróci uwagę potencjalnego nabywcy lub wynajmującego. Ważne, aby potrafił umiejętnie stosować język korzyści, podkreślając najważniejsze zalety nieruchomości.

5. Rzetelność i cierpliwość to znaki dobrego agenta nieruchomości

Jakimi cechami wyróżnia się profesjonalny pośrednik nieruchomości? Oto kilka z nich:

 • Rzetelność – pracownik musi być dokładny i sumienny w swojej pracy, dbając o każdy detal w procesie sprzedaży i kupna nieruchomości.
 • Empatia – umiejętność zrozumienia potrzeb i emocji klienta pozwala na lepsze dostosowanie usług do indywidualnych oczekiwań.
 • Komunikatywność – otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z nabywcami.
 • Zdolność do negocjacji – prowadzenie rozmów w taki sposób, aby osiągnąć korzystne warunki dla obu stron transakcji.
 • Cierpliwość – proces sprzedaży lub kupna nieruchomości może być długotrwały i wymagający, dlatego ważna jest umiejętność zachowania spokoju i konsekwencji w działaniu.

Rynek nieruchomości jest dynamiczny, dlatego agent nieruchomości musi być elastyczny i gotowy do zmian w obliczu nowych wyzwań. Szybkie reagowanie na zmiany rynkowe, dostosowywanie strategii działania oraz umiejętność rozwiązywania problemów to cechy, które pozwalają na skuteczne funkcjonowanie w branży.

Wnioski

Doświadczony pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba z szeroką wiedzą i kompetencjami. Znajomość rynku, zdolności interpersonalne, a także umiejętne korzystanie z technologii są kluczowe do skutecznego wykonywania tego zawodu. W Polsce rola agenta staje się coraz bardziej istotna, co potwierdza rosnące zapotrzebowanie na te usługi w ostatnich latach.

Bibliografia:

 1. Chrabąszcz K., Pośrednik W Obrocie nieruchomościami Jako Podmiot Rynkowy. Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej W Tarnowie, T. 15, nr 1, marzec 2010, s. 19-30,

Eksport do portali ogłoszeniowych

IMO oferuje eksport zarówno do płatnych jak i bezpłatnych portali ogłoszeniowych

Loga portali współpracujących z IMO